Minu elu muutev kogemus: sünnitamine koos doulaga (1/2)

  • 10 vaatamist
  • Avaldatud: mai 27, 2024

Nii nagu paljudel teistel naistel, olid ka minu märksõnadeks seoses sünnitamisega lisaks “ilule” ja “enneolematule armastusele” paraku ka “väljakannatamatu valu” ja “hirm”. Mainin veel, et kuigi minu arvates on kodusünnitus loomulik ja hea valik, olen ma ise alati otsustanud sünnitusmaja kasuks ning minu kogemused seal on olnud valdavalt meeldivad – alates ämmaemandatest ja arstidest lõpetades rahu ja privaatsusega. Kuid ma ei oleks osanud uneski näha, kui suur erinevus on sünnitamine doula abiga. 

Erinevus n-ö tavasünnitusega oli minu jaoks nagu öö ja päev, sest olgugi, et ka ämmaemad on sünnituse ajal toeks, siis doula ülesandeks on sünnitaja eest hoolitseda igal sammul ja seda soovi korral juba mitu kuud varem. Mina valisin enda doulaks Freta Uusküla ja iga küsimus, hirm ja soov sai temaga põhjalikult läbi arutatud. Pärast Freta tehtud Spinning Babies´i koolitust mulle ja abikaasale lahtusid ka mu hirmud sünnitamise ees pea täielikult.

Kui See päev oli käes, ärkasin juba öösel mitu korda väikeste valude peale üles ja hommikul helistasin Fretale. Ta pani asjad valmis ja sõitis õige pea meie juurde – suurem osa sünnitamise ootust möödus teed juues ja mõnusalt lobisedes. Õige pea olin jõudnud täisavatuseni ilma karjumata (!) ning sünnitasin vaid 10 minutit peale esimest pressi ja 3 minutit peale sünnitusmajja jõudmist.

Sellise imelise sünnituse kogemine muutis mu elu, sest kuigi iga sünnitus on uuestisünd naisena ja emana, siis minu jaoks oli see ka uuestisünd inimesena. Hirmu ületamise, enesesse uskumise ja enese jõustamise next level. Tänulikkus uuel tasandil.

Kõike seda kogenuna taipasin hiljem Fretaga sündmust meenutades äkitselt, et kuigi see on ainult minu kogemus ja see, et minul oli doulaga selline imeline sünnitus, ei tähenda ju, et kellegi teise lugu on samasugune, siis säärane hoolitsev toetus igal sammul on mängumuutja, nagu ka Spinning Babies´i harjutused – iga naine võiks nendega tutvuda ja kogeda doula poolt hoitust! Sest tervemad sünnitused tähendaksid tervemaid naisi (nii vaimselt kui füüsiliselt) ja läbi selle ka tervemaid isasid, lapsi, peresid, suhteid. Ja sealt edasi ka tervemat maailma. Jah, ma jälle unistan siin, aga esimesest sammust algavad kõik ülejäänud.

Seega. Esimese sammuna otsustasin jagada enda lugu naisena. Teen seda kahes jaos: esimeses, sissejuhatavas videos räägin üksi ja teises, pikemas videos jutustame koos doula Fretaga.

PS. Nii, nagu on erinevad kõik naised, on erinevad ka sünnitoetajad – kui otsid endale doulat või ämmaemandat, siis enne otsustamist kindlasti kohtu nendega ja vaata, kas nad on n-ö sinu inimesed. Doula Freta leiad soovi korral üles Facebookist, Spinning Babiesi kohta saad tutvustust lugeda siit.

Aitäh, et suhtud nii isikliku loo jagamisse austusega ja soovin Sulle imelisi lapse siia ilma saabumise kogemusi!

PS. Toetavaid meetodeid on teisigi, näiteks hüpnosünnitus. Kusjuures eriti põnev on selle väljatöötaja, Marie Mongani enda lugu.

(0) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
VIDEO! Lamemaalased ostavad kohvi, vol 4 SVG placeholder 12:44

VIDEO! Lamemaalased ostavad kohvi, vol 4

Mis toimub jaanipäeval? Kes on paremad autojuhid – mehed või naised? Kes võitis kihlveo, kas Mariann või Hando? Kas odavam on maksta automaksu või korraldada automaksu-vastane massimeeleavaldus? 

Video! Elvis Brauer selgitab, miks tema ei lahkunud EKRE-st ja mis on ees ootamas SVG placeholder 33:20

Video! Elvis Brauer selgitab, miks tema ei lahkunud EKRE-st ja mis on ees ootamas

19. juuni hommikul vestlesime ettevõtja, aktivisti ja Tallinna Linnavolikogu linnavarakomisjoni liikme Elvis Braueriga, kes möödunud pühapäeval toimunud EKRE kongressil kandideeris erakonna juhatusse. “Võin täitsa puhta südamega öelda, et ma helistasin Martin Helmele juba kaks aastat tagasi ja ütlesin, et täpselt see, mis nüüd juhtus, et see ootab teid ees,” märgib ta.

Video! Märt Põder on loonud e-valimiste süsteemi, mis on turvalisem, kui riigi oma SVG placeholder 26:40

Video! Märt Põder on loonud e-valimiste süsteemi, mis on turvalisem, kui riigi oma

Vestlesime 15. juunil e-valimiste puudustele tähelepanu juhtiva infovabaduse ja digiõiguste aktivisti Märt Põdraga. Teemaks muidugi äsjased europarlamendi valimised, kus taaskord läks läbi mitu kehtetut e-häält. Lisaks rääkisime veebilehest, kuhu Põder on püsti pannud alternatiivse hääletusplatvormi, mis on turvalisem, kui riigi e-hääletamine. Nimelt on seal iga samm, erinevalt riigi e-hääletuse süsteemist, ka päriselt üle-kontrollitav.

Video! Dr Anti Kukkela Saaremaale plaanitavast ilmaradarist ja tervisele ohtlikust kiirgusest SVG placeholder 39:27

Video! Dr Anti Kukkela Saaremaale plaanitavast ilmaradarist ja tervisele ohtlikust kiirgusest

Keskkonnaagentuur on koos Saaremaa vallavalitsusega planeerinud 2023. aasta algusest ilma kohalikku elanikkonda kaasamata ilmaradari rajamist Üru ja Varkja küla vahele. 2023. a detsembris, kui ilmaradari projekt avalikustati, väljendasid enamus Varkja ja Üru külade inimestest selget vastuseisu ilmaradari rajamisele. Ilmaradari rajamisele vastuseisu väljendav allkirjastatud ühispöördumine saadeti Saaremaa vallavalitsusele. See ühispöördumine salastati. Nüüd kogutakse Varkja ilmaradari püstitamise peatamiseks allkirju Rahvaalgatus.ee lehel. 

Videointervjuu dr Lasni ja dr Javediga: mis toimus Genfis WHO Maailma Terviseassambleel SVG placeholder 16:40

Videointervjuu dr Lasni ja dr Javediga: mis toimus Genfis WHO Maailma Terviseassambleel

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kõrgem võimuorgan Maailma Terviseassamblee kogunes 77. korda juuni esimesel nädalavahetusel Genfis, et kinnitada tervise-eeskirjade (IHR) muudatused. Samal ajal, 1. juunil kogunesid WHO peakorteri ette ka ligi 2 aastat WHO tervise-eeskirjade muudatuste ja pandeemialeppe kitsaskohtadele tähelepanu juhtinud arstid, teadlased, juristid, poliitikud ja teised aktivistid kogu maailmast, et anda WHO-le selge sõnum: me teame, mis toimub ja teeme kõik endast oleneva, et peatada tervisetürannia.

FB-live (10.06.24): Kas eurovalimised tõestavad, et valimispettust polegi olnud? SVG placeholder 23:56

FB-live (10.06.24): Kas eurovalimised tõestavad, et valimispettust polegi olnud?

10. juuni Facebooki otsesaates vaatasime eurovalimiste tulemusi Eestis ja pisut ka mujal. Kui kohalikel valimistel on seoses Reformierakonna võiduga aastaid räägitud e-valimiste pettusest, siis kas reformikate kesine tulemus tõestab, et mingit valimispettust polegi?

JÄRELVAATAMINE! Telegram Mastermind #4: Argo ja Eveliniga vandenõudest
SVG placeholder
SVG placeholder 2:01:15

JÄRELVAATAMINE! Telegram Mastermind #4: Argo ja Eveliniga vandenõudest

3. juunil toimus neljas Telegram.ee boonus tellijatele – Telegram Mastermind ehk Zoomi kohtumine/vestlus toimetuse ja erikülalisega. Seekord vastasid toimetuse ja lugejate küsimustele salapärased Argo ja Evelin. 

Video! Lamemaalased ostavad kohvi, vol 3 SVG placeholder 10:15

Video! Lamemaalased ostavad kohvi, vol 3

Miks tahab Hando kohtuda “Seinfeldi” ja “Curb Your Enthusiasmi” looja Larry Davidiga? Kas olla uhke, et oled eestlane või olla tänulik, et oled eestlane? Veel europarlamendi valimistest. Suvest. Paberkõrred vs plastikkõrred. Tallinn vs Minsk. 2 asja, mille eest käpiknukk Putinile tänulik olla.

FB-live (30.05.24): Kaja Kallase intekas rootslastele, reivihiti tsenseerimine ja Ilta-Sanomate peatoimetaja koroonatõdemus SVG placeholder 35:30

FB-live (30.05.24): Kaja Kallase intekas rootslastele, reivihiti tsenseerimine ja Ilta-Sanomate peatoimetaja koroonatõdemus

30. mai Facebooki otsesaates vaatasime taas üle päevakajalised teemad: Kallase jaburad väited Ukraina sõja teemal Rootsi väljaandele, Gigi D’Agostino klassikalise klubihiti “L’amour Toujours“ eetrikeeld Oktoberfestil, Ilta-Sanomate peatoimetaja sõnul olid koroonameetmed hävitav viga, eurovalimised, miljardäride maksustamine, Martin Helme närveldamine Äripäevas jne.

Telegrami Podcast #90 (TÄISPIKK): Psühhedeelikumid kui üksolemise õpetajad (külas Anneli Roots)
SVG placeholder
SVG placeholder 35:54

Telegrami Podcast #90 (TÄISPIKK): Psühhedeelikumid kui üksolemise õpetajad (külas Anneli Roots)

Mai teises pooles käis meie stuudios külas majandusharidusega panganduses ja kindlustusalal töötanud Anneli Roots, kes võttis juba mitu aastat tagasi karjäärialaselt ette kannapöörde ning tegeleb nüüd enesearengu teemadega, jagades oma mõtteid näiteks TikToki kanalil, mis on kogunud ligi 50 000 meeldimist. Lisaks sellele on Anneli suur reisimise fänn, annab postitantsu trenne ja veab Telegram.ee hommikupodcasti.

Telegrami Podcast #90 (POOLIK): Psühhedeelikumid kui üksolemise õpetajad (külas Anneli Roots) SVG placeholder 18:23

Telegrami Podcast #90 (POOLIK): Psühhedeelikumid kui üksolemise õpetajad (külas Anneli Roots)

Mai teises pooles käis meie stuudios külas majandusharidusega panganduses ja kindlustusalal töötanud Anneli Roots, kes võttis juba mitu aastat tagasi karjäärialaselt ette kannapöörde ning tegeleb nüüd enesearengu teemadega, jagades oma mõtteid näiteks TikToki kanalil, mis on kogunud ligi 50 000 meeldimist. Lisaks sellele on Anneli suur reisimise fänn, annab postitantsu trenne ja veab Telegram.ee hommikupodcasti.

Video! Lamemaalased ostavad kohvi, vol 2 SVG placeholder 19:25

Video! Lamemaalased ostavad kohvi, vol 2

Jätkame suvise meelelahutusena uue formaadiga: Lamemaalased lähevad ostavad kohvi ja teevad päevaplaane. Jaurame, miks on sama idee kandja Venemaal riigireetur aga Eestis putinist, europarlamendi valimistest ja loosungitest ning isiklikust enesearenguhüppest, mille tarvis on elust vaja eemaldada 5 asja. Mis need on? Vaata videost järgi.