Telegrami kõne Vabaduse väljakul: Kas karistada või andestada – mis toimiks paremini?

  • 161 vaatamist
  • Avaldatud: okt. 30, 2021

23. oktoobril, täpselt kaks kuud peale uut Balti ketti, koguneti taas vabaduse eest seismiseks – seekord kõik 10 000 inimest ühte kohta, Vabaduse väljakule. SAPTK-i eestvedamisel toimunud suurel meeleavaldusel vaba ühiskonna kaitseks oli kõnelejaid seinast seina: alates poliitikutest ja ajakirjanikest lõpetades maailmaklassi muusikute, endiste kaitseväelaste ja kiirabitöötajatega.

Meeleavalduse sõnum oli konkreetne:

  1. Faktiline sundvaktsineerimine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Vaktsineerimise vabatahtlikkuse põhimõtet peab austama reaalselt, mitte vaid deklaratiivselt.
  2. Vaktsiinipassidega ühiskonna lõhestamine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Põhiseadusega tagatud põhimõtet, et kõik inimesed on seaduse ees võrdsed, ei tohi eirata.
  3. Laste massiline Covid-19 vaktsineerimine on põhjendamatu ja peab lõppema. Kõiki lapsi puudutavaid poliitilisi otsuseid langetades tuleb seada esikohale laste, mitte kellegi teise huvid.

 

Kõnelema oli palutud ka Telegram ning otsustasime oma mõtted esitada kahekõnena, nagu see ilmselt toimub väga paljude inimeste peas – kuidas lahendada kriisi ja mida teha inimestega, kes selle eest vastutavad? Kas neid tuleks karistada või vastupidi saab olukorda lahendada just andestades? Ja muidugi võtsime appi ka huumori, sest tõsiseid kõnesid on juba piisavat peetud.

 

Kõne tekst (võib mõnevõrra erineda laval ette kantust, aga annab see-eest paremini meie algse mõtte edasi):

Hando: Suur rõõm siin Vabaduse väljakul näha nii palju lamemaalasi ja kremli agente üheskoos. Loodame, et olete mööda salajast gaasitoru saadetud selle kuu tšekid ilusti kätte saanud.

Mariann: Kas olete tähele pannud, et mõnikord Lugejakiri.ee-d lugedes tundub seal olevat palju rohkem tõtt, kui kõikides Delfi faktikontrolli artiklites kokku?

Näiteks ükskord ilmus seal lugu Tanel Kiigest, kes olevat öelnud ,et poliitikud, ega ka ametnikud ei pea millegi eest vastutama, sest vastutama peabki ainult erasektor.

Et kui ettevõtja või tavaline inimene teeb väiksemagi vea, siis on riigi kohustus lennata talle kraesse sellise jõuga, et see talle elu lõpuni meelde jääks.

Hando: Aga nali naljaks. Kas oleks aeg poliitikud lõpuks ometi selle jama eest vastutama panna?

Koroonakriisi kahjud ulatuvad miljardi kanti. Kas peaksid kõik sellesse panustajad – ministrid, riigikoguliikmed, ametnikud jne jne selle omast taskust kinni maksma? Või peaks neid karistama lisaks muule ka eluaegse riigiametis ja poliitikuna töötamise keeluga?

Mariann: Oot-oot, äkki see on ikka liiga äärmuslik.

Hando: Kas äärmuslased on need, kes soovivad, et neid rahule jäetaks või need, kes soovivad, et kõik neile alluksid ja oma õigustest loobuksid?

Mariann: Samas me ju teame, et karistamine ei toimi, vastasel juhul oleksid vanglad tühjad, aga millegi pärast satuvad ühed ja samad inimesed sinna aina uuesti.

Äkki võiks kasutada sellist praktikat, nagu näiteks FBI, et paneme eksinud poliitikud selle kriisi lahendamise heaks tööle. Teate küll Hollywoodi FBI filmidest, et osavaimad luiskajad aitavad avastada valesid, nutikaimad petturid võltsinguid,  suurimad vargad varguseid jne. Ja tänu sellele pääsevad nad karistusest.

Hando: Aga asi ei ole ainult nende otsustes ja põhiseaduse rikkumises. Nad ei saa seal jätkata ka ühel teisel põhjusel – kuna nad ei saanud aru või ei tahtnud aru saada, et see kriis on ülepaisutatud ehk kokkuvõttes täelik pettus ja kõigi inimeste elusid ohustavad laustaudi tegelikult pole, siis mõtle, kui peaks tulema päris oht. Kuidas nad siis reageeriksid? Kui nad ei saanud olematust asjast aru, siis kuidas saaksime neid usaldada, kui meil on reaalselt vaja tegutseda?

Mariann: Samas… Kõik teevad elus vigu, aga see ei tähenda, et nad peaksid terve elu nende vigade eest maksma.

Mõnikord head inimesed teevad halbu valikuid. See ei tähenda, et nad oleksid halvad. See tähendab lihtsalt, et nad on inimesed.

Tehtud vigade pärast Inimeste tühistamine ei õpeta neid vigu rohkem mitte tegema. See õpetab neid lihtsalt oma vigu varjama.

Hando: Riiki peavad juhtima edule orienteeritud inimesed ja lahenduste loojad. Kui meil on liiga vähe haiglakohti, siis mõttekam on haiglaid juurde ehitada, mitte riiki sulgeda. Kui meil on liiga vähe arste, siis kutsugem Eestisse tagasi välismaale tööle läinud arstid ja hakakem neile väärilist palka maksma. Milles küsimus ma ei saa aru? See tuleb odavam, kui piirangud. Nii majanduslikus, füüsilises kui vaimses mõttes.

Meil on üldse selline olukord tekkinud, kus valitsus sisuliselt diskrimineerib poolt Eesti rahvast. Aga makse tahavad nad koguda kõigilt. Mina isiklikult ei ole nõus ühtegi senti maksma enam sellise valitsuse ja sellise meditsiinisüsteemi eest.

Kui see pull ära ei lõppe, siis ma siiralt soovitan kaaluda varianti kolida pool Eestit ümber teise majandussüsteemi. Tehniliselt pole mitte mingi küsimus viia kõik ärid ja ka inimeste palgad üle krüptorahale. Siis tekib nö valitsuste konkurents.

Mariann: Jah… Praegu jääb kohati mulje, et kogu eelarve on suunatud kampaaniasse “antivakserid on süüdi“.

Hando: Sulle ei meeldi antivakserid?

Siis lihtsalt ignoreeri neid, nagu sa ignoreerid vaktsiinide kõrvaltoimeid ja peavoolu narratiivist erinevat infot.

Mariann: Öeldakse, et koroonakriis on meid lõhestanud. Aga kui sügavamalt asja üle järele mõelda, siis ma tegelikult ei ole selle väitega nõus. Vaadake siin platsil enda ümber – mina isiklikult ei oleks enne koroonat tulnud selle pealegi, et seisan näiteks Varro ja Markusega ühel laval, kõneldes ühe ja sama asja eest, Martin Helmest rääkimata. Martin, muide, sa oma kõnes endiselt ei vabandanud selle eest, et eelmises valitsuses aitas ka EKRE koroonakorda peale suruda ja põhiseadust rikkuda.*

Aga see selleks. Ma ei ole kunagi näinud, et nii paljud erineva maailmavaatega inimesed seisavad ühe asja eest. Ma pakun, et inimesed, kes on meiega eri meelt, märkavad oma kogukondade puhul sama asja. Ehk siis – me oleme suurema töö juba ära teinud – oleme juba aastakümneid kestnud infosõja tõttu killustunud kümnetest ja kümnetest gruppidest piltlikult teinud 2 suuremat gruppi. Meil on jäänud ainult viimane samm – need kaks gruppi jälle üheks liita.

Kirjanik ja poliitiline aktivist Marianne Williamson on öelnud, et andestamise praktiseerimine on meie kõige olulisem panus maailma tervenemisse.

Hando: No mina võin kõigile andestada, lihtsalt lõpetame selle nonsensi päeva pealt ära, avame kogu riigi ja majanduse, ärid tööle ja hakkame pidu panema.

 

*Märkus: mul tegelikult oli kõne teksti ette kirjutatud selle lause asenduseks ka üks teine, juhuks kui Martin Helme oma kõnes vabandab, ent seda ta ei teinud… – M.J.

 

Allikas ja kogu meeleavalduse järelvaatamine: https://objektiiv.ee/otseulekanne-meeleavalduselt/

(1) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
Telegrami FB-live (5.10.23): rahvatervishoiu seadus ja kognitiivne dissonants, Telegrami konverents
SVG placeholder
SVG placeholder 33:32

Telegrami FB-live (5.10.23): rahvatervishoiu seadus ja kognitiivne dissonants, Telegrami konverents

5. oktoobril oli meie Facebooki live´i keskmes sotsiaalministeeriumis koostatud rahvatervishoiu seaduse eelnõu, mis lubab muuhulgas hakata trahvima inimesi ja ettevõtteid, kes riigiametite ja -ametnike maailmavaatest väljapoole jäävaid taimi ja aineid enda ravimiseks soovitavad. 

Telegrami FB-live (19.09.2023): meditsiini usaldusväärsus ja lõhestunud kogukonna kokkutoomise võimalikkusest
SVG placeholder
SVG placeholder 27:33

Telegrami FB-live (19.09.2023): meditsiini usaldusväärsus ja lõhestunud kogukonna kokkutoomise võimalikkusest

19. septembril pidasime taas maha järjekordse FB-live´i, kus rääkisime pandeemialepingutest, meditsiinist ja alternatiivsest meditsiinist ja täiesti uutlaadi kogukonna loomisest.

Telegrami Podcast #81(TÄISPIKK): Bitcoini mõistmiseks pead tundma raha ja kulla ajalugu (külas Bitcoin Eesti Podcast)
SVG placeholder
SVG placeholder 33:56

Telegrami Podcast #81(TÄISPIKK): Bitcoini mõistmiseks pead tundma raha ja kulla ajalugu (külas Bitcoin Eesti Podcast)

Teie ees on viimane suvekuudel salvestatud Podcast, kus Telegram.ee-d külastasid Bitcoin Eesti Podcasti eestvedajad ehk Viljam Valdmaa ja Silver Zimmermann, kellega sukeldusime rahandusmaailma telgitagustesse. 

Telegrami Podcast #81(POOLIK): Bitcoini mõistmiseks pead tundma raha ja kulla ajalugu (külas Bitcoin Eesti Podcast) SVG placeholder 15:17

Telegrami Podcast #81(POOLIK): Bitcoini mõistmiseks pead tundma raha ja kulla ajalugu (külas Bitcoin Eesti Podcast)

Kui Eestis on väga palju inimesi, kes krüptovaluutat ostavad, müüvad ja kasutavad, siis Zimmermann ja Valdmaa on veendunud, et ainus krüptoraha, mis on päriselt detsentraliseeritud ja turvaline, on Bitcoin.

VIDEO! Hando Tõnumaa: Kui Kaja astuks tagasi, siis saaksime kõik õnnelikuks ja miljonärideks… SVG placeholder 09:11

VIDEO! Hando Tõnumaa: Kui Kaja astuks tagasi, siis saaksime kõik õnnelikuks ja miljonärideks…

Riigi tasandil on erinevad praegused ja endised koroonaterroristid mures, et miks ühe koroonaterroristi abikaasa Venemaal äri ajab. Rahva tasandil on Kaja Kallase tagasiastumiseks loodud petitsioone ning endistest ja praegustest koroonaterroristidest opositsioonipartei plaanib selle nimel isegi meeleavaldust korraldada. Tundub, et tegemist on tõsise murega, mis vajab kiiret lahendust. Jääb mulje, et paljud on arvamusel, et kui Kaja astuks tagasi, siis saaksime kõik õnnelikuks ja miljonärideks…

Telegrami FB-live (29.08.23): Kallase skandaal, India kosmose multikas, surrogaadid, verepangad jpm. SVG placeholder 42:20

Telegrami FB-live (29.08.23): Kallase skandaal, India kosmose multikas, surrogaadid, verepangad jpm.

29. augustil rääkisime Facebooki otse-eetris lugejate tagasisidest, Kaja Kallase skandaalist, India väidetavast kosmoselennust, surrogaadi abil lapsevanemaks saamisest, et gay ei võrdu pedofiil (miks seda ikka veel seletama peab?), verepankade võimalikust mustast turust ja paljust muust.

Telegrami FB-live (22.08.23): kas sina oskad teisi inimesi PÄRISELT kuulata? Või kuuled seda mida tahad? SVG placeholder 35:01

Telegrami FB-live (22.08.23): kas sina oskad teisi inimesi PÄRISELT kuulata? Või kuuled seda mida tahad?

22. augusti hommikul, päev enne Kaja Kallase uut skandaali, läksime taas Facebookis live´i ja tõdesime peale eelmist live´i saadud tagasiside põhjal, et inimesed ei kuula mitte selleks et kuulda ja mõista, vaid selleks, et vastata, anda hinnangut jne.

SVG placeholder 18:02

Telegrami Podcast #80(POOLIK): uuest maailmakorrast 10 aastat hiljem (külas Ruuben Kaalep ja Mait Kraun)

10 aastat tagasi – Telegram.ee esimesel tegutsemisaastal, maikuus 2013 – külastasid Telegrami kontorit EKRE noortekogu Sinine Äratus juhatuse liikmed Ruuben Kaalep ja Mait Kraun, kes tutvustasid avameelselt nii oma isiklikke kui ka erakonna vaateid. 10 aastat hiljem teeb esimene neist arvestatavat poliitilist karjääri, on olnud Riigikogu liige ja 2023. aastal loobunud uuesti parlamenti kandideerimast. Teine aga on astunud erakonnast välja, teinud karjääri ajakirjanikuna Äripäevas ning töötab nüüd majandusanalüütikuna Tavidis.

Telegrami Podcast #80(TÄISPIKK): uuest maailmakorrast 10 aastat hiljem (külas Ruuben Kaalep ja Mait Kraun)
SVG placeholder
SVG placeholder 37:56

Telegrami Podcast #80(TÄISPIKK): uuest maailmakorrast 10 aastat hiljem (külas Ruuben Kaalep ja Mait Kraun)

10 aastat tagasi – Telegram.ee esimesel tegutsemisaastal, maikuus 2013 – külastasid Telegrami kontorit EKRE noortekogu Sinine Äratus juhatuse liikmed Ruuben Kaalep ja Mait Kraun, kes tutvustasid avameelselt nii oma isiklikke kui ka erakonna vaateid. 10 aastat hiljem teeb esimene neist arvestatavat poliitilist karjääri, on olnud Riigikogu liige ja 2023. aastal loobunud uuesti parlamenti kandideerimast. Teine aga on astunud erakonnast välja, teinud karjääri ajakirjanikuna Äripäevas ning töötab nüüd majandusanalüütikuna Tavidis.

Telegrami uudised (24-25/23): Baltikumi küüditamine, kliimale ohtlik mullivesi ja samasooliste abielu SVG placeholder 09:02

Telegrami uudised (24-25/23): Baltikumi küüditamine, kliimale ohtlik mullivesi ja samasooliste abielu

Vaatame üle Telegram.ee olulisemad uudised, mis ilmusid jaaninädalal ja vahetult enne ehk 2023. aasta 24. ja 25. nädalal. Fookuses olid seekord Ida-naabriga seotud teemad nagu kodude sundvõõrandamine Balti riikides, Euroopa poolne Vene gaasi ostmine ja Washington Posti teave Ukraina plaanist rünnata gaasijuhet.

VIDEO! Märt Põder: miks ma peaksin arvama, et e-valimised ei ole võltsitud? SVG placeholder 48:23

VIDEO! Märt Põder: miks ma peaksin arvama, et e-valimised ei ole võltsitud?

“Kui toimus valimispettus, siis miks ainult sel aastal,” tõstatab intrigeeriva küsimuse infovabaduse ja digiõiguste aktivist ning e-valimiste puudustele tähelepanu juhtiv Märt Põder Zoomi-intervjuus Telegram.ee-le. Ta leiab, et kui kokku panna kogu Reformierakonna võidutsemise aja (2007–2023) sihipärane katkise e-hääletuse pidamine ja selle mitte kunagi ära parandamine + poliitikute huvi ja paadumus teha häälte nimel üks kõik mida, siis miks peaks eeldama, et e-valimised ei ole võltsitud? Põder on aga veendunud, et see tuleks välja ainult siis, kui vilepuhuja siseringist tunnistaks, et “Jah, me võltsisime e-valimisi.”

Telegrami uudised (3/23): 2023. aasta alguse liigsuremus, Elon Muski kahepalgelisus, uus mRNA süst SVG placeholder 10:11

Telegrami uudised (3/23): 2023. aasta alguse liigsuremus, Elon Muski kahepalgelisus, uus mRNA süst

Teie ees on olulisemad Telegrami uudised 2023. aasta 3. nädalast ehk ajavahemikust 16.-22. jaanuar. Aasta algas rekordilise liigsuremusega, ent koroonat ja krõbedat talve selles süüdistada ei saa. Aga mida siis?