Telegrami kõne Vabaduse väljakul: Kas karistada või andestada – mis toimiks paremini?

  • 165 vaatamist
  • Avaldatud: okt. 30, 2021

23. oktoobril, täpselt kaks kuud peale uut Balti ketti, koguneti taas vabaduse eest seismiseks – seekord kõik 10 000 inimest ühte kohta, Vabaduse väljakule. SAPTK-i eestvedamisel toimunud suurel meeleavaldusel vaba ühiskonna kaitseks oli kõnelejaid seinast seina: alates poliitikutest ja ajakirjanikest lõpetades maailmaklassi muusikute, endiste kaitseväelaste ja kiirabitöötajatega.

Meeleavalduse sõnum oli konkreetne:

  1. Faktiline sundvaktsineerimine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Vaktsineerimise vabatahtlikkuse põhimõtet peab austama reaalselt, mitte vaid deklaratiivselt.
  2. Vaktsiinipassidega ühiskonna lõhestamine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Põhiseadusega tagatud põhimõtet, et kõik inimesed on seaduse ees võrdsed, ei tohi eirata.
  3. Laste massiline Covid-19 vaktsineerimine on põhjendamatu ja peab lõppema. Kõiki lapsi puudutavaid poliitilisi otsuseid langetades tuleb seada esikohale laste, mitte kellegi teise huvid.

 

Kõnelema oli palutud ka Telegram ning otsustasime oma mõtted esitada kahekõnena, nagu see ilmselt toimub väga paljude inimeste peas – kuidas lahendada kriisi ja mida teha inimestega, kes selle eest vastutavad? Kas neid tuleks karistada või vastupidi saab olukorda lahendada just andestades? Ja muidugi võtsime appi ka huumori, sest tõsiseid kõnesid on juba piisavat peetud.

 

Kõne tekst (võib mõnevõrra erineda laval ette kantust, aga annab see-eest paremini meie algse mõtte edasi):

Hando: Suur rõõm siin Vabaduse väljakul näha nii palju lamemaalasi ja kremli agente üheskoos. Loodame, et olete mööda salajast gaasitoru saadetud selle kuu tšekid ilusti kätte saanud.

Mariann: Kas olete tähele pannud, et mõnikord Lugejakiri.ee-d lugedes tundub seal olevat palju rohkem tõtt, kui kõikides Delfi faktikontrolli artiklites kokku?

Näiteks ükskord ilmus seal lugu Tanel Kiigest, kes olevat öelnud ,et poliitikud, ega ka ametnikud ei pea millegi eest vastutama, sest vastutama peabki ainult erasektor.

Et kui ettevõtja või tavaline inimene teeb väiksemagi vea, siis on riigi kohustus lennata talle kraesse sellise jõuga, et see talle elu lõpuni meelde jääks.

Hando: Aga nali naljaks. Kas oleks aeg poliitikud lõpuks ometi selle jama eest vastutama panna?

Koroonakriisi kahjud ulatuvad miljardi kanti. Kas peaksid kõik sellesse panustajad – ministrid, riigikoguliikmed, ametnikud jne jne selle omast taskust kinni maksma? Või peaks neid karistama lisaks muule ka eluaegse riigiametis ja poliitikuna töötamise keeluga?

Mariann: Oot-oot, äkki see on ikka liiga äärmuslik.

Hando: Kas äärmuslased on need, kes soovivad, et neid rahule jäetaks või need, kes soovivad, et kõik neile alluksid ja oma õigustest loobuksid?

Mariann: Samas me ju teame, et karistamine ei toimi, vastasel juhul oleksid vanglad tühjad, aga millegi pärast satuvad ühed ja samad inimesed sinna aina uuesti.

Äkki võiks kasutada sellist praktikat, nagu näiteks FBI, et paneme eksinud poliitikud selle kriisi lahendamise heaks tööle. Teate küll Hollywoodi FBI filmidest, et osavaimad luiskajad aitavad avastada valesid, nutikaimad petturid võltsinguid,  suurimad vargad varguseid jne. Ja tänu sellele pääsevad nad karistusest.

Hando: Aga asi ei ole ainult nende otsustes ja põhiseaduse rikkumises. Nad ei saa seal jätkata ka ühel teisel põhjusel – kuna nad ei saanud aru või ei tahtnud aru saada, et see kriis on ülepaisutatud ehk kokkuvõttes täelik pettus ja kõigi inimeste elusid ohustavad laustaudi tegelikult pole, siis mõtle, kui peaks tulema päris oht. Kuidas nad siis reageeriksid? Kui nad ei saanud olematust asjast aru, siis kuidas saaksime neid usaldada, kui meil on reaalselt vaja tegutseda?

Mariann: Samas… Kõik teevad elus vigu, aga see ei tähenda, et nad peaksid terve elu nende vigade eest maksma.

Mõnikord head inimesed teevad halbu valikuid. See ei tähenda, et nad oleksid halvad. See tähendab lihtsalt, et nad on inimesed.

Tehtud vigade pärast Inimeste tühistamine ei õpeta neid vigu rohkem mitte tegema. See õpetab neid lihtsalt oma vigu varjama.

Hando: Riiki peavad juhtima edule orienteeritud inimesed ja lahenduste loojad. Kui meil on liiga vähe haiglakohti, siis mõttekam on haiglaid juurde ehitada, mitte riiki sulgeda. Kui meil on liiga vähe arste, siis kutsugem Eestisse tagasi välismaale tööle läinud arstid ja hakakem neile väärilist palka maksma. Milles küsimus ma ei saa aru? See tuleb odavam, kui piirangud. Nii majanduslikus, füüsilises kui vaimses mõttes.

Meil on üldse selline olukord tekkinud, kus valitsus sisuliselt diskrimineerib poolt Eesti rahvast. Aga makse tahavad nad koguda kõigilt. Mina isiklikult ei ole nõus ühtegi senti maksma enam sellise valitsuse ja sellise meditsiinisüsteemi eest.

Kui see pull ära ei lõppe, siis ma siiralt soovitan kaaluda varianti kolida pool Eestit ümber teise majandussüsteemi. Tehniliselt pole mitte mingi küsimus viia kõik ärid ja ka inimeste palgad üle krüptorahale. Siis tekib nö valitsuste konkurents.

Mariann: Jah… Praegu jääb kohati mulje, et kogu eelarve on suunatud kampaaniasse “antivakserid on süüdi“.

Hando: Sulle ei meeldi antivakserid?

Siis lihtsalt ignoreeri neid, nagu sa ignoreerid vaktsiinide kõrvaltoimeid ja peavoolu narratiivist erinevat infot.

Mariann: Öeldakse, et koroonakriis on meid lõhestanud. Aga kui sügavamalt asja üle järele mõelda, siis ma tegelikult ei ole selle väitega nõus. Vaadake siin platsil enda ümber – mina isiklikult ei oleks enne koroonat tulnud selle pealegi, et seisan näiteks Varro ja Markusega ühel laval, kõneldes ühe ja sama asja eest, Martin Helmest rääkimata. Martin, muide, sa oma kõnes endiselt ei vabandanud selle eest, et eelmises valitsuses aitas ka EKRE koroonakorda peale suruda ja põhiseadust rikkuda.*

Aga see selleks. Ma ei ole kunagi näinud, et nii paljud erineva maailmavaatega inimesed seisavad ühe asja eest. Ma pakun, et inimesed, kes on meiega eri meelt, märkavad oma kogukondade puhul sama asja. Ehk siis – me oleme suurema töö juba ära teinud – oleme juba aastakümneid kestnud infosõja tõttu killustunud kümnetest ja kümnetest gruppidest piltlikult teinud 2 suuremat gruppi. Meil on jäänud ainult viimane samm – need kaks gruppi jälle üheks liita.

Kirjanik ja poliitiline aktivist Marianne Williamson on öelnud, et andestamise praktiseerimine on meie kõige olulisem panus maailma tervenemisse.

Hando: No mina võin kõigile andestada, lihtsalt lõpetame selle nonsensi päeva pealt ära, avame kogu riigi ja majanduse, ärid tööle ja hakkame pidu panema.

 

*Märkus: mul tegelikult oli kõne teksti ette kirjutatud selle lause asenduseks ka üks teine, juhuks kui Martin Helme oma kõnes vabandab, ent seda ta ei teinud… – M.J.

 

Allikas ja kogu meeleavalduse järelvaatamine: https://objektiiv.ee/otseulekanne-meeleavalduselt/

(1) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
FB-live (15.05.24): propaganda ja riigi PR-armee, raamat Elon Muskist; kas sina saadaksid oma poja sõtta? SVG placeholder 36:33

FB-live (15.05.24): propaganda ja riigi PR-armee, raamat Elon Muskist; kas sina saadaksid oma poja sõtta?

Värskes Facebooki otsesaates rääkisime USA väljaandele Breaking Defence kommentaare jaganud riigiametnikest ja Eesti sõdurite võimalikust osalemisest Vene-Ukraina sõjas ja muust päevakajalisest. Jutuks tuli ka see, et samal ajal eksisteerib mitu reaalsust.

Telegram Mastermind #3. Taimetark Irje Karjus: kuidas ennast lugeda (ravim)taimede abil
SVG placeholder
SVG placeholder 1:36:14

Telegram Mastermind #3. Taimetark Irje Karjus: kuidas ennast lugeda (ravim)taimede abil

7. mail toimus kolmas Telegram Mastermind ehk Zoomi intervjuu/töötuba, kus sel korral oli toimetuse ja lugejate erikülaliseks taimetark Irje Karjus, kellega arutlesime teemal: kui ravimtaimed oskaksid rääkida ehk kuidas ennast lugeda taimede abil. Ligi kaks tundi kestnud põnev intervjuu + lugejate küsimuste-vastuste voor on saadaval ainult Telegram.ee tellijatele siin all.

FB-live (7.05.24): vaktsiini-tsensuur Maalehes, kommunistid Twitteris, Eesti 200 klounaad ja idiokraatia SVG placeholder 36:41

FB-live (7.05.24): vaktsiini-tsensuur Maalehes, kommunistid Twitteris, Eesti 200 klounaad ja idiokraatia

7. mail toimunud Telegram.ee Facebooki otsesaates oli luubi all Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingu (VLVÜ) vaigistamine Maalehes/Delfis, maailmavaateline tasakaalutus X-is/Twitteris, eurovalimised ja sellega kaasnev teater ning ühiskonna üldine suund idiokraatiasse.

FB-live (26.04.24): Kas aeg on hakata volüümi maha või juurde keerama? SVG placeholder 21:13

FB-live (26.04.24): Kas aeg on hakata volüümi maha või juurde keerama?

26. aprillil toimus meie järjekordne Facebooki live, kus rääkisime koroonaterroristist sõjafänni Kaja Kallase visiidist Võrumaale, kus ta käis kohalikke veenmas, et väga okei on loobuda oma kodudest. Netikommentaatorite sõnul Kallasel vedas, et ta peksa ei saand, Kallas ise ütles, et: “Olete saanud minu peal end välja elada ja loodan, et teil kõigil on parem olla.“. Reaalsusetaju täielikult kaotanud Kallas vajab oma karjääri päästmiseks sõda…

Telegrami Podcast #89 (TÄISPIKK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)
SVG placeholder
SVG placeholder 46:52

Telegrami Podcast #89 (TÄISPIKK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)

9. aprillil külastas Telegram.ee kontorit (sotsiaal)meedias viimase kuu aja jooksul üks enim kõneainet pakkunud inimesi – kuues USA osariigis eduka ettevõtjana tegutsev Mike Calamus, kellega salvestasime igasugu põnevat infot sisaldava podcasti. Mike oli Eestit väisamas seoses e-valimiste pettusega, mida nad algselt koos EKRE-ga ühiselt paljastama asusid. Paraku on erakonna ja nüüdseks nende endise liikme vahelt must kass läbi jooksnud ja sogast vahtu on toimunu ümber rohkem kui selgeid vastuseid.

Telegrami Podcast #89 (POOLIK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus) SVG placeholder 21:40

Telegrami Podcast #89 (POOLIK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)

9. aprillil külastas Telegram.ee kontorit (sotsiaal)meedias viimase kuu aja jooksul üks enim kõneainet pakkunud inimesi – kuues USA osariigis eduka ettevõtjana tegutsev Mike Calamus, kellega salvestasime igasugu põnevat infot sisaldava podcasti. Mike oli Eestit väisamas seoses e-valimiste pettusega, mida nad algselt koos EKRE-ga ühiselt paljastama asusid. Paraku on erakonna ja nüüdseks nende endise liikme vahelt must kass läbi jooksnud ja sogast vahtu on toimunu ümber rohkem kui selgeid vastuseid.

FB-live (15.04.24): Kas üks maailmapilt on õigem kui teine? Päriselt? PÄRISELT!? SVG placeholder 34:45

FB-live (15.04.24): Kas üks maailmapilt on õigem kui teine? Päriselt? PÄRISELT!?

15. aprilli Facebooki otsesaates puudutasime taaskord EKRE ja Mike Calamuse vastuseisu, täpsemalt Telegrami ja Vanglaplaneedi videosalvestust antud teemal. Lisaks said tähelepanu peavoolu üle-võlli uudised, koroonakriisiga alanud vaktsineerimise langus ja poevarguste tõus (maskid!?) ning üks maksujurist, kelle arvates Eesti on pankrotis.

Telegram.ee ja Vanglaplaneet: Kui Calamus on petis, siis ta kuulub maailmaklassi
SVG placeholder
SVG placeholder 31:20

Telegram.ee ja Vanglaplaneet: Kui Calamus on petis, siis ta kuulub maailmaklassi

Salvestasime 12. aprillil Vanglaplaneedi ja Telegram.ee Zoomi-ühisvestluse, kus võtsime luubi all EKRE viimaste nädalate stratkomi ja meie toimetuse liikmete näost-näkku kohtumised Mike Calamusega. Nimelt, kas teie teadsite, et enamus Calamust e-valimiste pettusega seotud MTÜ-teemal mustavad EKRE liikmed ei ole temaga kunagi isiklikult kohtunud või koguni keelduvad temaga kohtumast? Ja kas päris suhtluseta saab olla kogu olukorrast adekvaatset pilti?

FB-live (8.04.24): stuudios ainult naised – majandus, “Tulnukas”, kius ja mms, eurovalimised ja pealinna võim SVG placeholder 1:02:24

FB-live (8.04.24): stuudios ainult naised – majandus, “Tulnukas”, kius ja mms, eurovalimised ja pealinna võim

8. aprillil toimus Telegrami Facebooki otsesaade esimest korda ilma Handota, sest oma mõtteid soovis jagada Telegrami kolumnist, kahe lapse ema ja homöopaat Merle Martinson. 

Telegram Mastermind #2: analüütik Mait Krauniga majandusest teise nurga alt
SVG placeholder
SVG placeholder 1:41:09

Telegram Mastermind #2: analüütik Mait Krauniga majandusest teise nurga alt

3. aprillil toimus teine Telegram Mastermind ehk Zoomi intervjuu/töötuba, kus sel korral oli toimetuse ja lugejate erikülaliseks Tavidi majandusanalüütik Mait Kraun, kes on õppinud majandusteadust Tartu Ülikoolis ning töötanud varasemalt ka 8 aastat majandusajakirjanikuna. Tund ja 40 minutit kestnud põnev intervjuu + lugejate küsimuste-vastuste voor on saadaval ainult Telegram.ee tellijatele siin all.

FB-live (2.04.24): sõja(hirmu)teemalise küsitluse tulemused – kolmandikku kokkumäng hirmutab, kolmandikku rahustab SVG placeholder 34:24

FB-live (2.04.24): sõja(hirmu)teemalise küsitluse tulemused – kolmandikku kokkumäng hirmutab, kolmandikku rahustab

2. aprillil tegime Facebooki otsesaates kokkuvõtte möödunud nädalal välja kuulutatud lugejaküsitlusest “Kas sina kardad sõda ja mida mõiste “sõda” sinu jaoks üldse tähendab?” ning arutasime sekka ka teiste päevakajaliste teemade üle, nagu näiteks katse tühistada PhD Rea Rausi Eesti Ekspressi veergudel.

Kas sa tead seda tüdrukut? SVG placeholder 06:06

Kas sa tead seda tüdrukut?

Mis on esimene mõte, mis sulle pähe tuleb, kui seda tüdrukut siin pildil näed? Kui sa ei tea, kes ta on, siis seda artiklit lugedes saad teada. Teine küsimus, millele tahan rõhku panna on, et miks on oluline teada, mida see tüdruk ütles 33 aastat tagasi. Nimelt on sellel kõigel väga suur seos Venemaa-Ukraina nn proksisõja eskaleerimisega, mida eestlastele praegu iga hinna eest “maha müüa“ üritatakse.