Tere, Teile on Telegram! 25: Edithi seiklused meditsiinisüsteemis

  • 26 vaatamist
  • Avaldatud: märts 09, 2018

Kas sina kujutad ette, mis tunne on väljuda haiglast veel haigemana kui sinna sisenedes, ja raviarst kehitab selle kõige peale ainult õlgu? Kui arstid sind ei usu ja ei ole nõus isegi uurima, mis sul tegelikult viga on? Või tead, mis tunne on elada iga päev teadmisega, et tänane võib olla viimane? 30-aastane Edith Sööt teab ja ta on oma uskumatud seiklused Eesti meditsiinisüsteemis jäädvustanud ka blogisse. Ta loodab ikka veel, et on olemas keegi, kes oskab teda aidata. Ja seetõttu otsustas ta anda ka selle videointervjuu.

Video alt leiad ka Edithi kaks uuemat blogipostitust, mis on tehtud pärast saate salvestamist.

 

Meditsiinilistest vigadest.

edithsoot.wordpress.com, 7. märts 2018

Sattusin täna vaatama kahte TED videot meditsiinilistest vigadest. Üks oli naisest, kes kaotas oma poja meditsiinilise vea tõttu ja tema sõnum oli väga liigutav. Kui meditsiin on teinud vea, siis tuleks seda käsitleda läbipaistvalt, ausalt ja kaastundega ohvrite suhtes. Sel moel saavad kasu mõlemad pooled – nii kannataja kui meditsiinisüsteem. Nimelt aitaks see tulevikus taolisi vigu vältida (ilmselt päästaks mitmeid elusid) ning annaks ka ohvritele (lähedastele, kui vea tulemuseks on inimelu kaotus) südamerahu ja õiglustunde. https://www.youtube.com/watch?v=qmaY9DEzBzI

Teises videos kõneles arst, kes kaotas oma õe õigel ajal diagnoosimata jäetud haiguse tõttu. Mulle väga meeldis, kuidas see arst rõhus ühele väga olulisele mõttele: sa tunned oma keha. Kui sa tunned, et midagi on väga valesti, siis mine kohe arsti juurde ja kui sulle ei tehta uuringuid, siis järgmise juurde ja järgmise juurde nii kaua kuni sa saad teada, mis sul viga on. Seda sama mõtet olen ma korrutanud kõikidele arstidele: ma tean oma keha ja see, mis minu kehaga on toimunud pärast parentenaalset toitmist, on täiesti ebanormaalne. Ma pole mitte kunagi midagi sellist kogenud ja ma tean, et midagi on väga valesti ja see kõik sai alguse sellest ravist. https://www.youtube.com/watch?v=Lu-HcylvuU8

See kõik pani mind mõtlema meie meditsiinisüsteemis toimuva üle. Lugesin patsientide esindusühingu artiklit sellest, kuidas meie haiglad lähevad lausa dokumentide võltsimiseni välja selleks, et end kaitsta. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/patsientide-kaitsja-arstid-peaksid-suutma-oma-vigu-ausalt-tunnistada-n163408 Kui meie meditsiinisüteemis tehakse viga, siis on tavaks kõik kinni mätsida ja kasutada kõikvõimalike auke seadustes, et vea teinud meditsiini asutus jumala eest ei peaks millegi eest vastutama.

Miks see nii on? Miks ei püüdle meditsiinisüsteem selle poole, et pakkuda kvaliteetsemat teenust? Kui arstid tunnistaks vigu ja haiglad ei mätsiks kõike kinni, siis saaks vigadest õppida ja sel moel areneks meie meditsiinisüsteem turvalisemaks. Miks eitada ja vassida, kui ausalt käitudes võidaks nii süsteem kui patsiendid? Ma päris tõsiselt ei saa sellest aru. Ma ei usu, et meie arstid ei hooli inimeludest ja “teevad lihtsalt oma tööd”. Ma usun, et paljud meie meditsiinitöötajatest on ausad ja head inimesed, kes on valmis ka vigu tunnistama. Küsimus on, et mille/kelle taha see kinni jääb? Miks ei registreerita meil ühtegi meditsiinilise vea poolt põhjustatud surma? Harvardi statistika kohaselt on meditsiiniline viga kolmandal kohal surmapõhjuste seas USA’s. Ma ei usu, et meie süsteemis see number teistsugune on.

Mis võimalused üldse on patsiendil, keda meditsiin on kahjustanud? Patsientide esindusühing tunnistab ausalt, et nende võimalused patsiente aidata on piiratud, kuna haiglad lihtsalt ei tee ausat koostööd. Kui aga haigla lausa võltsib dokumente, siis kaob igasugune võimalus õiglusele. Mida sellises suluseisus olev patsient üldse teha saab? Mitte midagi. See on lihtsalt hingematvalt kurb ja ebaõiglane.

 

Kallid arstid, palun lugege.

edithsoot.wordpress.com, 6. märts 2018

Käisin täna mitmendat korda oma psühhiaatri vastuvõtul, kes leiab, et antidepressantravi ei ole näidustatud minu puhul ja teeks mulle rohkem kahju kui kasu võimalike kardiaalsete jm kõrvaltoimete tõttu. Psühhiaater ei arva, et tegemist on depressiooniga või muu probleemiga, mida saab kuidagi psühhiaatriliste ravimitega ravida. Arst leidis, et ma peaksin olema haiglas, kus mind põhjalikult uuritakse, kuna nii tugev sümptomaatika on väga väikese tõenäosusega psühhiaatriline.

 

NB! Edithi palvel ei tohi teised meediakanalid seda lugu kajastada ilma temalt luba küsimata.

Edithi loo filmimisele pani õla alla Beautiful Me kehasalong

(0) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
FB-live (15.05.24): propaganda ja riigi PR-armee, raamat Elon Muskist; kas sina saadaksid oma poja sõtta? SVG placeholder 36:33

FB-live (15.05.24): propaganda ja riigi PR-armee, raamat Elon Muskist; kas sina saadaksid oma poja sõtta?

Värskes Facebooki otsesaates rääkisime USA väljaandele Breaking Defence kommentaare jaganud riigiametnikest ja Eesti sõdurite võimalikust osalemisest Vene-Ukraina sõjas ja muust päevakajalisest. Jutuks tuli ka see, et samal ajal eksisteerib mitu reaalsust.

Telegram Mastermind #3. Taimetark Irje Karjus: kuidas ennast lugeda (ravim)taimede abil
SVG placeholder
SVG placeholder 1:36:14

Telegram Mastermind #3. Taimetark Irje Karjus: kuidas ennast lugeda (ravim)taimede abil

7. mail toimus kolmas Telegram Mastermind ehk Zoomi intervjuu/töötuba, kus sel korral oli toimetuse ja lugejate erikülaliseks taimetark Irje Karjus, kellega arutlesime teemal: kui ravimtaimed oskaksid rääkida ehk kuidas ennast lugeda taimede abil. Ligi kaks tundi kestnud põnev intervjuu + lugejate küsimuste-vastuste voor on saadaval ainult Telegram.ee tellijatele siin all.

FB-live (7.05.24): vaktsiini-tsensuur Maalehes, kommunistid Twitteris, Eesti 200 klounaad ja idiokraatia SVG placeholder 36:41

FB-live (7.05.24): vaktsiini-tsensuur Maalehes, kommunistid Twitteris, Eesti 200 klounaad ja idiokraatia

7. mail toimunud Telegram.ee Facebooki otsesaates oli luubi all Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühingu (VLVÜ) vaigistamine Maalehes/Delfis, maailmavaateline tasakaalutus X-is/Twitteris, eurovalimised ja sellega kaasnev teater ning ühiskonna üldine suund idiokraatiasse.

FB-live (26.04.24): Kas aeg on hakata volüümi maha või juurde keerama? SVG placeholder 21:13

FB-live (26.04.24): Kas aeg on hakata volüümi maha või juurde keerama?

26. aprillil toimus meie järjekordne Facebooki live, kus rääkisime koroonaterroristist sõjafänni Kaja Kallase visiidist Võrumaale, kus ta käis kohalikke veenmas, et väga okei on loobuda oma kodudest. Netikommentaatorite sõnul Kallasel vedas, et ta peksa ei saand, Kallas ise ütles, et: “Olete saanud minu peal end välja elada ja loodan, et teil kõigil on parem olla.“. Reaalsusetaju täielikult kaotanud Kallas vajab oma karjääri päästmiseks sõda…

Telegrami Podcast #89 (TÄISPIKK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)
SVG placeholder
SVG placeholder 46:52

Telegrami Podcast #89 (TÄISPIKK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)

9. aprillil külastas Telegram.ee kontorit (sotsiaal)meedias viimase kuu aja jooksul üks enim kõneainet pakkunud inimesi – kuues USA osariigis eduka ettevõtjana tegutsev Mike Calamus, kellega salvestasime igasugu põnevat infot sisaldava podcasti. Mike oli Eestit väisamas seoses e-valimiste pettusega, mida nad algselt koos EKRE-ga ühiselt paljastama asusid. Paraku on erakonna ja nüüdseks nende endise liikme vahelt must kass läbi jooksnud ja sogast vahtu on toimunu ümber rohkem kui selgeid vastuseid.

Telegrami Podcast #89 (POOLIK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus) SVG placeholder 21:40

Telegrami Podcast #89 (POOLIK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)

9. aprillil külastas Telegram.ee kontorit (sotsiaal)meedias viimase kuu aja jooksul üks enim kõneainet pakkunud inimesi – kuues USA osariigis eduka ettevõtjana tegutsev Mike Calamus, kellega salvestasime igasugu põnevat infot sisaldava podcasti. Mike oli Eestit väisamas seoses e-valimiste pettusega, mida nad algselt koos EKRE-ga ühiselt paljastama asusid. Paraku on erakonna ja nüüdseks nende endise liikme vahelt must kass läbi jooksnud ja sogast vahtu on toimunu ümber rohkem kui selgeid vastuseid.

FB-live (15.04.24): Kas üks maailmapilt on õigem kui teine? Päriselt? PÄRISELT!? SVG placeholder 34:45

FB-live (15.04.24): Kas üks maailmapilt on õigem kui teine? Päriselt? PÄRISELT!?

15. aprilli Facebooki otsesaates puudutasime taaskord EKRE ja Mike Calamuse vastuseisu, täpsemalt Telegrami ja Vanglaplaneedi videosalvestust antud teemal. Lisaks said tähelepanu peavoolu üle-võlli uudised, koroonakriisiga alanud vaktsineerimise langus ja poevarguste tõus (maskid!?) ning üks maksujurist, kelle arvates Eesti on pankrotis.

Telegram.ee ja Vanglaplaneet: Kui Calamus on petis, siis ta kuulub maailmaklassi
SVG placeholder
SVG placeholder 31:20

Telegram.ee ja Vanglaplaneet: Kui Calamus on petis, siis ta kuulub maailmaklassi

Salvestasime 12. aprillil Vanglaplaneedi ja Telegram.ee Zoomi-ühisvestluse, kus võtsime luubi all EKRE viimaste nädalate stratkomi ja meie toimetuse liikmete näost-näkku kohtumised Mike Calamusega. Nimelt, kas teie teadsite, et enamus Calamust e-valimiste pettusega seotud MTÜ-teemal mustavad EKRE liikmed ei ole temaga kunagi isiklikult kohtunud või koguni keelduvad temaga kohtumast? Ja kas päris suhtluseta saab olla kogu olukorrast adekvaatset pilti?

FB-live (8.04.24): stuudios ainult naised – majandus, “Tulnukas”, kius ja mms, eurovalimised ja pealinna võim SVG placeholder 1:02:24

FB-live (8.04.24): stuudios ainult naised – majandus, “Tulnukas”, kius ja mms, eurovalimised ja pealinna võim

8. aprillil toimus Telegrami Facebooki otsesaade esimest korda ilma Handota, sest oma mõtteid soovis jagada Telegrami kolumnist, kahe lapse ema ja homöopaat Merle Martinson. 

Telegram Mastermind #2: analüütik Mait Krauniga majandusest teise nurga alt
SVG placeholder
SVG placeholder 1:41:09

Telegram Mastermind #2: analüütik Mait Krauniga majandusest teise nurga alt

3. aprillil toimus teine Telegram Mastermind ehk Zoomi intervjuu/töötuba, kus sel korral oli toimetuse ja lugejate erikülaliseks Tavidi majandusanalüütik Mait Kraun, kes on õppinud majandusteadust Tartu Ülikoolis ning töötanud varasemalt ka 8 aastat majandusajakirjanikuna. Tund ja 40 minutit kestnud põnev intervjuu + lugejate küsimuste-vastuste voor on saadaval ainult Telegram.ee tellijatele siin all.

FB-live (2.04.24): sõja(hirmu)teemalise küsitluse tulemused – kolmandikku kokkumäng hirmutab, kolmandikku rahustab SVG placeholder 34:24

FB-live (2.04.24): sõja(hirmu)teemalise küsitluse tulemused – kolmandikku kokkumäng hirmutab, kolmandikku rahustab

2. aprillil tegime Facebooki otsesaates kokkuvõtte möödunud nädalal välja kuulutatud lugejaküsitlusest “Kas sina kardad sõda ja mida mõiste “sõda” sinu jaoks üldse tähendab?” ning arutasime sekka ka teiste päevakajaliste teemade üle, nagu näiteks katse tühistada PhD Rea Rausi Eesti Ekspressi veergudel.

Kas sa tead seda tüdrukut? SVG placeholder 06:06

Kas sa tead seda tüdrukut?

Mis on esimene mõte, mis sulle pähe tuleb, kui seda tüdrukut siin pildil näed? Kui sa ei tea, kes ta on, siis seda artiklit lugedes saad teada. Teine küsimus, millele tahan rõhku panna on, et miks on oluline teada, mida see tüdruk ütles 33 aastat tagasi. Nimelt on sellel kõigel väga suur seos Venemaa-Ukraina nn proksisõja eskaleerimisega, mida eestlastele praegu iga hinna eest “maha müüa“ üritatakse.