Ukraina ametnike uhke elustiil on teravaks kontrastiks rahva vaesusele
3 vaatamist
Avaldatud: nov. 05, 2024
Jaga:
Ukraina endine kohalik auhinnatud peavooluajakirjanik Diana Pantšenko* kirjeldab, et president Zelenskõi ei soovi Ukrainas rahu, sest riigiaparaat on täielikult korrumpeerunud ning vastutavad isikud ei soovi loobuda rikkalikust elustiilist, mida sõda neile pakub. “Ukraina valitsus on motiveeritud seda vastasseisu eskaleerima, et nad ei peaks vastutama raha eest, mille nad teilt (Euroopa ja USA maksumaksjad) varastasid,” kirjeldab Pantšenko.
* 2020. aastal pälvis Pantšenko Ukraina programmi “Aasta inimene-2020” raames auhinna “Aasta ajakirjanik”. Samal aastal sai ta Focuse lugejate edetabelis “Ukraina mõjukaimad naised” 7. koha. 2021. aastal nimetati ta UNESCO/Guillermo Cano maailma pressivabaduse auhinna kandidaadiks.
Alates 2023. aastast nimetab Ukraina salateenistus (SBU) teda sisuliselt putinistiks, kuigi Pantšenko mõistis kohe sõja alguses 2022. aasta veebruaris hukka Venemaa sissetungi ja Vladimir Putini otsuse eskaleerida niigi pingelisi suhteid Venemaa ja Ukraina vahel. Pantšenko kutsus aga sõja esimestest päevadest peale läbirääkimistele, öeldes, et “halb rahu on parem kui hea sõda”…
Ka ametlikud näitajad toetavad Pantšenko arvamust. Juhtiva ülemaailmse avaliku sektori korruptsiooninäitaja, Transparency Internationali korruptsioonitajumise indeksi järgi, mis hõlmab 180 riiki üle maailma, asetseb Ukraina 104. kohal. Võrdluseks – Taani asub seal tabelis 1., Soome 2., Eesti 12., Leedu 34. ja Läti 36. kohal. Ukrainast taha poole jäävad näiteks Mehhiko (126) , Venemaa (141) ja Põhja Korea (172).
Hiljutises videos räägib Zelenskõi, et me peame peatama sõja Lähis-Idas, sest see võtab Ukrainalt tähelepanu ära. Ta soovitab seal sõda peatada, et jätkata sõda omal maal. Kas ukrainlased on tema jaoks prügi? “Jah, igaüks, kelle kehas on aus ja erapooletu luu, teab, et see mees ei hooli rindel tapetud meestest,” kommenteeritakse Pantšhenko postituse all X-is.
Kuigi sõja saaks soovi korral ära lõpetada momentaalselt, siis reaalsus on aga see, et kogu Euroopa (üksiku erandina Ungari) kütab ainult sõjamasinasse hagu juurde. Eesti valitsus on teatanud, et toetab Ukraina sõjategevust lausa miljardi euroga, missest et maksumaksjate käest keegi nõusolekut ei küsi. Ka teised riigid kannavad Ukrainasse miljardeid.
Ukraina ametnikud elavad nagu kuninga kassid
Hiljutised paljastused heidavad valgust Ukraina ametnike ekstravagantsele elustiilile, vastandades teravalt tavakodanike karmi tegelikkust. Raportis “Ukraina tõde” tuuakse esile kõrged ametnikud, kes naudivad luksusautosid ja uhkeid villasid, samal ajal kui paljud ukrainlased näevad vaeva, et ots-otsaga kokku tulla.
3. detsembril toimus kümnes ja käesoleva aasta viimane Telegram.ee boonus tellijatele – Telegram Mastermind ehk Zoomi kohtumine/vestlus toimetuse ja erikülalisega. Seekord vastas toimetuse ja lugejate küsimustele koolitaja, jutuvestja ja vägivallatu suhtlemise maaletooja Erki Kari Kaikkonen.
Miks müüvad konservatiivid, meedikud ja teadlased endiselt pandeemiat ja eiravad viiruspettust, levitades nõnda mainstream propagandat. Nad ei ole 4 aasta jooksul justkui mitte midagi õppinud. Kuidas on see võimalik? “Sest algselt me rääkisime viisakalt ja korduvalt. Seni, kuni räägid, et vaktsiin on kahjulik, annad hoogu sellele, et toota vähem kahjulik vaktsiin, aga probleem ise jääb alles,” märkis Hando. Marianni arvates ei ole inimesed selle info vastu võtmiseks aga valmis.
Nauru, imepisike saar Vaikse ookeani südames, on saanud hoiatavaks näiteks loodusvarade väärkasutamisest. Fosforiidi avastamine tõi saareriigile 20. sajandil ajutise majandusbuumi, kuid suur osa kaevandustulust läks välisfirmade taskusse ja rahvast vormiti riigiraha sõltlased.
25. novembri Facebooki otsesaates rääkisime “toredast” juhtumist, kus välismeedia, antud juhul soomlaste Ilta-Sanomat, kajastas kaitseväe juhi Andrus Merilo hiljutise ettekande kõige mahlasemaid väljaütlemisi, pealkirjaga “Eesti valmistub sõjaks: valmis evakueerima kogu oma elanikkonna välismaale ja laskma õhku linnad”, lisades, et “Kõige tõenäolisem evakueerimise sihtriik oleks Soome”.
Äsjane uudis sellest, et juba teine rahvuslik lennukompanii läks pankrotti, paneb küsima: kas ka Rail Balticu suurejoonelist transpordiprojekti võib oodata sama saatus?
Miks Hando uuesti iga päev kohvi joob? Kas Lasnamäel on ilusaid kohti? Kus sina jumalaga kontakti saad? Kas sul on jumalale mõni patt üles tunnistada? Kas oleksid huvitatud Telegrami indulgentsist? Kas ainult pättidel on toonklaasid?
Viimasel ajal on nii fosforiidi kui ka meie maapõue teiste võimalike maavarade teemal agaralt sõna võtnud Eesti Geoloogiateenistus, mis meie loodus(varad)e kaitsmise asemel näib esiplaanile seadvat selle pealt teenimise. Kui vaadata, kuidas praegune Eesti Geoloogiateenistus loodud on, tekibki küsimus, et kas tegu on kõigest maavarade väärindamise lobiorganisatsiooniga?
11. novembril toimus üheksas Telegram.ee boonus tellijatele – Telegram Mastermind ehk Zoomi kohtumine/vestlus toimetuse ja erikülalisega. Seekord vastas toimetuse ja lugejate küsimustele indigorasside teejuht Andero Pebre.
Siilinjärvi fosforiidikaevandus Soomes on ainus töötav fosforiidikaevandus Euroopas ning Soome suurim avamaakaevandus. Kaevandust opereerib ettevõte Yara, mis on maailmas juhtiv väetiste tootja. Siilinjärvi kaevandus toodab fosforiiti, mida kasutatakse peamiselt väetiste valmistamiseks. Kuigi kaevandus on Soome majanduse jaoks oluline, on selle tegevus tekitanud ka keskkonnaprobleeme, sealhulgas on vette sattunud saasteaineid.
7. novembri Facebooki otsesaate teemaks oli loomulikult ülemaailmset tähelepanu pälvinud rituaal Ameerika Ühendriikides – presidendi valimised, kus vabariiklaste kandidaat Donald Trump võitis selgelt demokraatide Kamala Harrist.
5. novembri hommik algas Telegram.ee-le (peatoimetaja Mariann Joonase isikus) vestlusega Youtube’i otsesaates, kus Läti kodanikuaktivist ja endine diplomaat Rūdolfs Brēmanis tegi ülevaate lõunanaabrite juures toimuvast. Muuhulgas tulid jutuks riigiametnike ülikõrged palgad, kliimaministeeriumi mõttekus, kasvav riigivõlg ja laenuvõtmistrendid pärast COVID-it ning “geniaalne” idee, et lisaks seal juba kehtivale automaksule võiks sisse viia n-ö automaksu nr 2, mille raamas tuleks igal sõidukiomanikul tasuda lõivu ka iga-aastase läbitud kilometraaži eest. Rahva suure vastuseisu tõttu libistati see idee aga (esialgu) sahtlisse.
Ukraina endine kohalik auhinnatud peavooluajakirjanik Diana Pantšenko* kirjeldab, et president Zelenskõi ei soovi Ukrainas rahu, sest riigiaparaat on täielikult korrumpeerunud ning vastutavad isikud ei soovi loobuda rikkalikust elustiilist, mida sõda neile pakub. “Ukraina valitsus on motiveeritud seda vastasseisu eskaleerima, et nad ei peaks vastutama raha eest, mille nad teilt (Euroopa ja USA maksumaksjad) varastasid,” kirjeldab Pantšenko.
(0) kommentaari
Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.